Naujienos

bank

Paviešinti nauji planai dėl NT mokesčio: jau kyla tikra audra – nepalaiko nei partneriai, nei opozicija.

„Delfi“ aktualijų žurnalistė Dalia Plikūnė, Benas Brunalas

Vygantas Tuzas

DELFI.lt
Iš kur socialdemokratai gaus politinio palaikymo Finansų ministerijos siūlomam nekilnojamojo turto (NT) apmokestinimui nuo 40 tūkst. eurų vertės – neaišku. To nepalaiko nei koalicijos partneriai, nei opozicija. Dalis užsimena apie politinę tokių sprendimų kainą, kai kam siūlymas nepriimtinas iš esmės.

Pačių socialdemokratų Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Algirdas Sysas atkerta, kad mokesčiai nėra vienų socialdemokratų problema, ir atšauna, kad, nepriėmus mokestinių pakeitimų, grėbliais ir šakėmis teks Tėvynę ginti.

Sysas: mokesčiai nėra vienintelių socialdemokratų problema

52 narius turinčios Seimo Lietuvos socialdemokratų frakcijos narys, Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Algirdas Sysas nespėliojo, ar pavyks sukonsoliduoti reikalingą kiekį balsų projektui priimti, tačiau akcentuoja, kokia yra to kaina. „Pasakysiu tik po dviejų mėnesių. Bet čia yra mūsų visų problema, mokesčiai nėra tik vienų socialdemokratų problema. Jeigu nuspręsime, kad nereikia, ir visi šnekėsime, kad reikia ginti Tėvynę grėbliais ir šakėmis, tai taip ir ginsime“, – kalbėjo A. Sysas.
Apskritai jis pakankamai pozityviai įvertino pateiktus siūlymus dėl nekilnojamojo turto apmokestinimo. „Normaliai matau, ko iš mūsų prašo visi ekspertai, tai praplėsti nekilnojamojo turto [mokesčio] ribas. Buvo tik 3 000 mokėtojų, o 83 proc. Lietuvos gyventojų yra nuosavo turto turėtojai. Balansas buvo ne koks“, – kalbėjo A. Sysas.

„Nemuno aušros“ narys: daugiausiai klausimų kils vienmandatininkams.

Finansų ministerijai pasiūlius atnaujintą nekilnojamojo turto (NT) mokesčio pakeitimą, 19 narių turinčios Seimo „Nemuno aušros“ frakcijos narys Robertas Puchovičius teigia, kad 40 tūkst. eurų grindys – per žemos. „Manau, kad Finansų ministerija galėtų nustatyti aukštesnes grindis, tad ieškosime atsakymų. Tiesa, labai džiaugiamės, kad nors pasikeitė žemiausias koeficientas – nuo 0,5 iki 0,1 proc. Iš principo, tai vis tiek užtikrintų geresnę padėtį žmonėms, nei ankstesnieji preliminarūs siūlymai“, – Eltai trečiadienį sakė „aušrietis“.
„Aišku, didesnė žmonių grupė mokės, bet tas mokestis bus daug mažesnis nei tuo atveju, jei niekas nebūtų padaryta ir NT vertės pasikeistų nuo 2026 m. Mes siekėme 100 tūkst. eurų grindų, bet palaikymo šioje vietoje neradome. Dabar viską svarstysime frakcijoje ir ieškosime teigiamų dalykų, nes galutiniame variante jų yra daug“, – kalbėjo Seimo Biudžeto ir finansų komiteto narys. R. Puchovičius nenorėjo kalbėti už visą savo frakciją dėl to, kokie tolimesni jų žingsniai gali būti, kol nepamatė visų reakcijos. Tačiau mano, kad sunkiausia dabar bus vienmandatėse išrinktiems partijos kolegoms.
„Daugiausia klausimų kils vienmandatininkams, kurie turės sugrįžti į regionus ir paaiškinti žmonėms, kodėl tos grindys tokios žemos, kodėl apmokestinamas pirmas turtas. Jei matysime, kad turime šansų dėl kažko dar tartis, dar kalbėsime su didžiaisiais koalicijos partneriais – socialdemokratais“, – tikisi R. Puchovičius.

Demokratai – už aukštesnę ribą

14 narių turinčios Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ frakcijos seniūnas Linas Kukuraitis pažymėjo, kad jų frakcija visada buvo už aukštesnę – 100 tūkst. NT apmokestinimo ribą. „Tą buvome išsakę ir koalicinėje taryboje. Kai premjeras užsiminė, kad riba bus tokia, tai mes sakėme, kad už aukštesnę“, – sakė L. Kukuraitis. Paklaustas, ar demokratai ir toliau laikosi tokios pozicijos, frakcijos seniūnas atsakė: „iš principo – taip“.

Skepticizmas – opozicijos pusėje

28 narių frakciją Seime turinčios Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų narė, buvusi finansų ministrė Gintarė Skaistė teigė, kad dabar pasiūlytas NT apmokestinimo variantas yra švelnesnis negu anksčiau siūlytas, tačiau blogi elementai jame išlieka.
„Reikės įvertinti, mes prieš tai buvome aptarę prieš tai aptarinėtą modelį. Tai mūsų pozicija buvo nepritarti, nes jis yra socialiai neteisingas ir gerokai kitoks negu buvo pasiūliusi mūsų Vyriausybė. Pasiūlytame naujame [pasiūlyme] yra švelnesnis modelis, negu yra aptarusi mūsų frakcija. Bet išlieka esminiai blogi elementai, tai yra neapmokestinamoji kartelė yra ganėtinai žema, ir ji yra universali visai Lietuvai. Tuo metu, vertės tikrai yra didesnės didmiesčiuose ir kurortuose, tokiu atveju, mokestį didžiąja dalimi mokėtų didmiesčių ir kurortų gyventojai. Man atrodo, tas nėra atliepta šitame projekte. Frakcija dar turės tartis, bet iš principo esminiai neigiami elementai niekur nedingo“, – teigė G. Skaistė.
12 narių frakciją Seime turinčio Liberalų sąjūdžio pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen apskritai skeptiškai įvertino paviešintus projektus. „Visų pirma, iki galo neaišku, kokia yra koalicijos pozicija. Ministras R. Šadžius kalba apie 40 tūkst. eurų grindis, bet kiti koalicijos partneriai kalba apie visai kitus skaičius. Atrodo, kad vis dar nėra sutarimo, ir yra chaosas. Kol nepaaiškės konkretūs skaičiai, dėl kurių koalicija sutarė, nelabai yra, ką komentuoti“, – teigė V. Čmilytė-Nielsen. Liberalai skeptiškai vertina ir kitus pateiktus pasiūlymus. „Dėl kitų pasiūlymų, tokių kaip Gyventojų pajamų, pelno mokesčių kėlimas, matome, kad rizikos pakenkti ekonomikai išlieka. Gaila, kad valdantieji renkasi eiti šituo keliu. Kol kas nematome priežasties pritarti siūlymams, juolab, kad ne visos surinktos lėšos būtų planuojamos nukreipti į gynybą“, – sakė V. Čmilytė-Nielsen.

Kas numatoma pateiktame projekte?

Rimanto Šadžiaus vadovaujama Finansų ministerija trečiadienį įregistravo mokesčių pertvarkos projektą ir siūlo nulinį tarifą taikyti nekilnojamajam turtui (NT), kurio vertė neviršija 40 tūkst. eurų. Kaip numatoma ministerijos pasiūlytame projekte, 0,1 procento tarifas būtų taikomas NT vertei nuo 40 tūkst. iki 200 tūkst. eurų. 0,2 proc. tarifas – iki 400 tūkst. eurų, 0,5 proc. tarifas – iki 600 tūkst. eurų. Galiausiai, 1 proc. tarifą siūloma taikyti nekilnojamojo turto vertei, viršijančiai 600 tūkst. eurų. Projekte siūloma nustatyti mokesčio lengvatą socialiai remtiniems asmenims – NT mokesčiu būtų neapmokestinami asmenys, turinys teisę gauti būsto šildymo išlaidų kompensaciją.
Taip pat siūlomos mokesčio lengvatos pagrindiniam gyvenamajam būstui, jei jo vertė siekia iki 450 tūkst. eurų. Tokiu atveju NT mokesčio sumą siūloma mažinti 50 proc. Tuo metu asmenims, turintiems 3 ir daugiau vaikų ar neįgalų vaiką, siūloma mokestį mažinti 75 proc. Kaip jau skelbta anksčiau, 50 proc. iš šio mokesčio surinktų lėšų keliautų į savivaldybių biudžetus. Juridinių asmenų ir gyventojų komercinės paskirties NT mokestinei vertei nustatomas tikslinis papildomas 0,2 proc. NT mokesčio tarifas. Lėšos, kurios būtų surinktos dėl šio papildomo tarifo, keliautų tiesiai į Gynybos fondą. Žemės ūkio veiklai skirtiems objektams pastarasis tarifas nebūtų taikomas. Naujai pasiūlytuose mokesčio pakeitimuose numatytas ir nebaigtos statybos NT apmokestinimas. Nebaigta statyba būtų apmokestinama ne tik tuo atveju, kai yra faktiškai naudojama, bet ir kai nesilaikoma statybos baigtumo registravimo reikalavimų.
Apleistam ar neprižiūrimam NT taikomas maksimalus 4 proc. tarifas. Nemaža dalis valdančiųjų Seime yra kategoriškai prieš „nulines“ NT mokesčio grindis ir siekia, kad turtas būtų apmokestinamas mažiausiai nuo 100 tūkst. eurų vertės. Vienas iš valdančiųjų lyderių, „aušrietis“ Remigijus Žemaitaitis trečiadienį ryte teigė, kad kol kas dar nėra aišku, kaip atrodys valdančiųjų iniciatyva projektuojamas NT mokestis. Anot jo, šiuo metu tęsiasi svarstymai dėl kelių planuojamo mokesčio variantų. Balandžio 27 d. Katedros aikštėje organizuojamas mitingas prieš NT mokesčio pakeitimus – „NE gyvenamojo būsto mokesčiui“.

https://www.delfi.lt/news/daily/politics/paviesinti-nauji-planai-del-nt-mokescio-jau-kyla-tikra-audra-nepalaiko-nei-partneriai-nei-opozicija-120102252

 

 

Į viršų